Święto Żołnierzy Wyklętych – Łapanów 2013

OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – ŁAPANÓW 2013

Mszą św. w łapanowskim kościele za dusze żołnierzy oraz współpracowników oddziału partyzanckiego kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” oraz złożeniem kwiatów w miejscu zasadzki z 1946 r. uczczono w niedzielę 7 kwietnia pamięć Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Bocheńskiej.

Okazją do uroczystości była rocznica starcia zbrojnego pod Łapanowem 31 marca 1946 r., w trakcie którego żołnierze kpt. „Salwy” zaatakowali kolumnę pojazdów, którą z wiecu w Łapanowie wracali członkowie partii komunistycznej, ochraniani przez liczne siły UB i MO. W wyniku zasadzki zginęło 5 milicjantów i 3 funkcjonariuszy UB. Partyzanci wycofali się bez strat własnych.

Uroczystości zaczęły się od prelekcji w Domu Kultury na temat historii oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez „Salwę”. Następnie w kościele parafialnym odbyła się msza św., po której nastąpił przemarsz w miejsce zasadzki. W przemarszu wzięli udział m.in. kombatanci AK, poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, NSZZ „Solidarność” przy Stalprodukt SA oraz gimnazjum i szkoły podstawowej w Trzcianie. Na miejscu zasadzki wartę honorową zaciągnęli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”.