Święto Żołnierzy Wyklętych – Łapanów 2019

OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – ŁAPANÓW 2019

31 marca, dokładnie w 73. rocznicę zasadzki pod Łapanowem, w której oddział kpt. „Salwy” rozbił konwój samochodów przewożących funkcjonariuszy UB i MO oraz działaczy partyjnych, odbyły się uroczystości, przypominające tamte wydarzenia.
Najpierw, w Gminnym Centrum Kultury miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego Krzysztofa Brożka „Salwa i salwowcy”, opowiadającego o losach oddziału, jego dowódcy i podkomendnych. W filmie występuje córka kpt. Dubaniowskiego, Maria Dubaniowska-Guzdek, ostatni żyjący członek oddziału mjr Józef Oleksiewicz oraz rodziny „salwowców”: Emila Przeciszewskiego, Eugeniusza Gałata, Józefa Miki i Fryderyka Satoły. Po emisji filmu wywiązała się żywa dyskusja, którą prowadził Grzegorz Gaweł z Krakowa, będący konsultantem historycznym filmu.
Następnie w kościele pw. Redemptor Hominis, odbyła się uroczysta msza św. za spokój dusz członków oddziału „Salwy” pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Wiesława Grzechyni, który wygłosił także okolicznościowa homilię.

Po mszy kilkadziesiąt osób przeszło w historyczne miejsce zasadzki, nad rzekę Stradomkę, gdzie od 2018 r. znajduje się obelisk, przypominający tamto wydarzenie. Na miejscu przemawiał poseł Włodzimierz Bernacki oraz, w imieniu środowisk kombatanckich, dr hab. Teofil Wojciechowski. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów. Swoje wiązanki złożyli posłowie: Włodzimierz Bernacki i Józef Brynkus, wójt Łapanowa Andrzej Śliwa, delegacje ŚZŻAK z Bochni i bocheńskiego Prawa i Sprawiedliwości, radni powiatu bocheńskiego. Wartę honorową zaciągnęli członkowie SRH „Najemnicy Bocheńscy”