Drukuj
Kategoria: Obchody święta ŻW
Odsłony: 1354

OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - Uroczystości Oficjalne 2019

1 marca wieczorem w Bazylice św. Mikołaja została odprawiona uroczysta msza św., w trakcie której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł Herudziński. Po zakończeniu mszy odbył się przemarsz pod pomnik gen. Okulickiego. Na czele przemarszu członkowie Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci nieśli banner w napisem „Amio Wyklęta - Bochnia o was pamięta”. Przed pomnikiem starosta, burmistrz i dr hab. Teofil Wojciechowski (w imieniu kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK) wygłosili przemówienia, nawiązujące tematyką do obchodzonego święta. Ceremonię zakończyło składanie kwiatów. Uwagę zgromadzonych przykuła wojskowa delegacja z 21 batalionu logistycznego z Rzeszowa, ubrana w charakterystyczne mundury wojsk podhalańskich. ”.


BIEG TROPEM WILCZYM 2019

3 marca w Parku Rodzinnym Uzbornia miała miejsca kolejna (w naszym mieście już piąta) edycja, cieszącego się coraz większą popularnością, Biegu Tropem Wilczym. Uczestniczyło w nim ok. 110 biegaczy. Najpierw miał miejsce Bieg Honorowy na dystansie 1963 metry (długość trasy nie była przypadkowa - nawiązywała do daty 1963 r., kiedy z bronią w ręku zginął ostatni Niezłomny, sierż. Józef Franczak), w którym uczestniczyli wszyscy biegacze, a bezpośrednio po nim na trasę Biegu Głównego wybiegło ok. 30 zawodników, by trzykrotnie okrążyć park i trzy razy wdrapywać się na jego strome podejścia. W kategorii kobiet bezkonkurencyjna okazała się uczennica I LO, Nikola Multan, która dystans 4 km z przewyższeniami sięgającymi 40 metrów, pokonała w 19 minut i 20 sekund, przed Moniką Rogóż 20,32 min. i swoją szkolną koleżanką Julią Gniewek 21,30 min.. W kategorii mężczyzn wygrał Adam Rębilas (czas 14 min. 30 sek.) przed Jakubem Pasiutem (15,13 min.) i Michałem Bienkiem (15,35 min.) Zwycięzcom puchary wręczali starosta bocheński Adam Korta i burmistrz miasta Stefan Kolawiński.


KONKURS GIER PLANSZOWYCH

1 marca w SP nr 2 został zorganizowany turniej gier planszowych. Dzięki planszówkom, pozyskanym od IPN przez dyrektora SP nr 2, Zbigniewa Solaka, uczniowie ze szkół podstawowych mogli poznać perypetie wojenne żołnierzy polskich podczas I i II wojny światowej. Zasadą Turnieju jest to, że nikt w nim nie jest zwycięzcą, bo wygrywają w nim wszyscy, którzy dzięki ciekawym grom edukacyjnym poznają bogatą przeszłość naszego kraju.