Drukuj
Kategoria: Obchody święta ŻW
Odsłony: 2547

OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - BOCHNIA 2018

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 1 marca 2018 r. o godz. 16 uroczystą akademią, przygotowaną przez uczniów Publicznej szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni pod kierunkiem pań: Agnieszki Cholewy-Bajdy, Małgorzaty Śliwy i Małgorzaty Mrózek. W pięknym montażu słowno- muzycznym uczniowie oddali hołd bohaterom niezłomnym i przybliżyli historię tamtych lat. Po akademii nastąpiło podsumowanie konkursów wiedzy oraz plastycznego, a także gry terenowej. Burmistrz Stefan Kolawiński oraz organizatorzy poszczególnych konkursów: Zbigniew Solak, Marcin Kwiatek i Ireneusz Sobas wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody.

Bezpośrednio po tym w bazylice św. Mikołaja odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Ryszarda Podstołowicza, który wygłosił homilię. Jej treść zaskoczyła zebranych, gdyż ks. Podstołowicz zrezygnował z autorskiego wystąpienia i zamiast niego przytoczył obszerne fragmenty specjalnego orędzia, które na okoliczność święta Żołnierzy Wyklętych wystosował prezydent Andrzej Duda.

Czytamy w nim. m.in.: „Epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwale. do kanonu naszych dziejów ojczystych. Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów „leśnych” jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej. Nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej. Ta głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach by limy uczestnikami, i świadkami, stanowi prawdziwy historyczny przełom.

Pod pomnikiem krótko przemawiali wicestarosta Józef Mroczek oraz przedstawiciel środowisk kombatanckich, dr. hab. Teofil Wojciechowski, Uważam za rzecz niezmiernej wagi, że właśnie w tym szczególnym roku, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia naszej Ojczyzny, można już bez wahania mówić, ze teraz - wyzwoliwszy spod narzuconej nam władzy się i objąwszy we władanie suwerenne państwo my, Polacy, ostateczne wybiliśmy się na niepodległość. Wybiliśmy się na niepodległość w wymiarze instytucjonalnym, państwowym. ale równie ważne, a może jeszcze ważniejsze nawet jest to, że wybiliśmy się na niepodległość w wymiarze duchowym. Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto - w najtrudniejszych dla naszej wspólnoty czasach terroru i opresji dwóch reżimów totalitarnych: III Rzeszy Niemieckiej i Rosji Sowieckiej oraz jej satelitów - był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jej ciemiężcą i zdrajcą. Wyklęci przez, komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otaczani są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie. To wielki triumf tych naszych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć. To im potomność przyznała rację. Dla nas, współczesnych, to oni okazali się zwycięzcami w nierównych zmaganiach, toczonych z nieprzyjacielem.” Po mszy wielu z jej uczestników przeszło pod pomnik gen. Okulickiego. Czoło pochodu stanowił transparent o treści „Armio Wyklęta - Bochnia o Was pamięta”, niesiony rzez członków Stowarzyszenia „Bocheńscy Patrioci”. Pod pomnikiem głos zabrał dr hab. Teofil Wojciechowski, a później przybyłe delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika. skupił się na przedstawieniu dysproporcji sił żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którym przyszło zmierzyć się nie tylko z rodzimymi organami bezpieczeństwa, ale przede wszystkim z potężnymi siłami Armii Czerwonej, Śmiersz-u i NKWD.

Ostatnim fragmentem obchodów tego dnia był premierowy pokaz w kinie „Regis” filmu „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”, opowiadający o jezuicie, o. Władysławie Gurgaczu, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który po wojnie został stracony w więzieniu Montelupich w Krakowie. W piątek 2 marca, uczniowie bocheński szkół podstawowych i średnich zostali zaproszeni do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, do wysłuchania prelekcji dr. Marcina Chorązkiego, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział młodzieży o wydarzeniach, rozgrywających się w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

GALERIA ZDJĘĆII. KONKURS WIEDZY

28 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni odbyła się kolejna edycja konkursu historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wzięło w nim udział łącznie 38 uczniów z wszystkich szczebli szkół, działających na terenie powiatu bocheńskiego. Uczestników podzielono na 3 kategorii wiekowe: uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, uczniowie klas 7 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniowie szkół średnich. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Szkoły podstawowe klasy 4 - 6

1 m. ex-aequo
Jacek Gicala (PSP Jodłówka)
Olga Nowak (PSP 2 Okulice)
Wojciech Wójcik (PSP Bochnia)

klasy 7 szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne

1 m.– Dominik Zwierniak (Gimnazjum nr 1 Bochnia);
2 m.– Michał Nożkiewicz (Gimnazjum Rozdziele);
3 m.– Agnieszka Zwierniak (Gimnazjum Nr 1 Bochnia)

Szkoły ponadgimnazjalne

1 m.- Michał Nożkiewicz (PSP Rozdziele)
2 m.– Agnieszka Zwierniak ((PSP nr 1 Bochnia)
3 m.– Maciej Wójcik (PSP nr 2 Bochnia)

Szkoły średnie

1 m.- Dominik Zwierniak (I LO Bochnia)
2 m.- Krzysztof Bujak (CKZiU Łapanów)
3 m.- Patryk Kącki (I LO Bochnia)

GALERIA ZDJĘĆ


III. KONKURS PLASTYCZNY

Tradycyjnie podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ogłaszany jest konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tegoroczny zgromadził rekordową liczbę uczestników, zatem jury, które obradowało z Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni, nie miało łatwego zadania przy wyłanianiu zwycięzców. Lista nagrodzonych:

Kategoria: szkoły podstawowe

1 m.– Gabriela Maciaszek (PSP Okulice)
2 m.– Kinga Bajda (PSP Jodłówka)
3 m.– Katarzyna Więcek (PSP nr 2 Bochnia)

Wyróżnienia:

- Beniamin Czajkowski (PSP Brzeźnica)
- Anna Mikulska (PSP Nowy Wiśnicz)
- Stanisław Zagrodzki (PSP nr 2 Bochnia)
- Dominika Strach (PSP Dąbrówka)
- Wiktoria Bak (PSP Dąbrówka)

Klasy gimnazjalne

1 m.- Gabriela Lis (Dąbrowica)
2 m.– Agata Kęcik (Gimnazjum Akademickie Bochnia)
3 m.– Klaudia Faber (Nowy Wiśnicz)


IV. BIEG TROPEM WILCZYM

4 marca 2018r w Parku Uzbornia odbył się, po raz czwarty w Bochni, Bieg Tropem Wilczym. Bieg odbył się pomimo trudnych warunków atmosferycznych (niska temperatura). Wzięło w nim udział ok. 70 dzieci i młodzieży oraz 20 osób dorosłych. Najpierw odbył się Bieg Honorowy na dystansie 1963 m, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy. Na zakończenie biegaczy uhonorowano pamiątkowymi medalami i pakietami. Wręczali je: burmistrz Stefan Kolawiński, dr hab. Teofil Wojciechowski (przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Bochnia) oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Balicki. Następnie ok. 20 osób wzięło udział w Biegu Głównym na dystansie 3700 m, w terenie lesistym, po terasach poprowadzonych na terenie pagórkowym (przewyższenia ponad 30 m). Po trzy zwycięskie osoby w kategorii mężczyzn i kobiet otrzymały pamiątkowe puchary.

Wyniki Biegu Głównego:

Kobiety

1) Joanna Pawłowska (Bochnia) – 16 min. 43 sek.
2) Aleksandra Bratek (Królówka) 17,11
3) Halina Grech (Brzesko) 17,17

Mężczyźni

1) Jakub Pasiut (Dziewin) 13,47,92
2) Krzysztof Stec (Kopaliny) 13,50,47
3) Adam Widła (Bochnia) 14,07,64

2m. ex-aequo:
I LO Bochnia:
Julia Guta
Patryk Kącki
Radosław Gądek
opiekun: Teresa Chełmecka

3 m. - PSP nr 2 w Bochni:
Gabriela Bartyzel
Gabriela Stachowicz-Satoła
Iwo Wolnik
Michał Waśniowski
opiekun: Daniel Widło

3 m. - PSP nr 2 w Bochni:
Gabriela Bartyzel
Gabriela Stachowicz-Satoła
Iwo Wolnik
Michał Waśniowski
opiekun: Daniel Widło

GALERIA ZDJĘĆ


V. GRA TERENOWA

1 marca 2018 r. odbyła się III edycja gry miejskiej Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni. W grze rywalizowały czteroosobowe drużyny z PSP nr 1, PSP nr 2, I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3. Uczestnicy gry przenieśli się w czasie w mroczny okres przejmowania w Polsce władzy przez komunistów i ich walki z poakowskim podziemiem. Aby ukończyć grę należało wykonać 8 wymagających zadań (a wśród nich m.in. dostarczenie podziemnym oddziałom rozkazu gen. Okulickiego o rozwiązaniu AK, napisanie raportu ukazującego zachowanie żołnierzy radzieckich w Bochni w 1945 r, przejść przez przesłuchanie prowadzone przez UB, a także uniknąć zastawionych przez ubecję pułapek). Uczestnicy gry poruszali się po Bochni, prowadzeni przez specjalnie przygotowaną aplikację, wczytując w kolejnych punktach QR kody. W ciężkich zmaganiach z czasem, konkurencją, ubecją oraz silnym mrozem najlepszą okazała sie drużyna PSP1, drugie miejsce ex-aequo zajęły zespoły z I i II LO a na trzecim stopniu podium uplasował sie zespół PSP nr 2.

Wyniki
1 m – PSP nr 1:
Agnieszka Zwierniak
Mateusz Maciejowski
Maciej Struzik
Maciej Kycia
Opiekun: Katarzyna Kozieja, czas: 1 godz. 20 min.

2m. ex-aequo:
I LO Bochnia:
Julia Guta
Patryk Kącki
Radosław Gądek
opiekun: Teresa Chełmecka

II LO Bochnia:
Jakub Machaj
Wiktor Nagrodzki
Jakub Polański
opiekun:Katarzyna Rzepecka

3 m. - PSP nr 2 w Bochni:
Gabriela Bartyzel
Gabriela Stachowicz-Satoła
Iwo Wolnik
Michał wiśnkiowski
Opiekun:Daniek Widło

GALERIA ZDJĘĆ

Gra została przygotowana przez Zespół Szkół nr 1 w Bochni, a pomocy w organizacji gry udzielili: Starostwo Powiatowe w Bochni, Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni, PSP nr 2 w Bochni, Kryta Pływalnia im. J. Kota w Bochni, Miejski Dom Kultury w Bochni, Stowarzyszenie Patrioci Bocheńscy, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Najemnicy Bocheńscy oraz p. Maciej Imiołek.


VI. GRA PLANSZOWA

Częścią obchodów bocheńskiego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, cieszącą się niezmienną popularnością, jest Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych, którego 3. już edycja miała miejsce 1 marca 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni.

Dzięki uprzejmości krakowskiego Oddziału iPN organizatorom Turnieju, czyli dyrekcji SP nr 2, udało się pozyskać wiele gier planszowych, związanych tematycznie zarówno z II wojną światową jak i okresem powojennym. Tego rodzaju rozrywka przeżywa obecnie swój renesans, stąd zrozumiałe zainteresowanie Turniejem ze strony uczniów bocheńskich podstawówek i klas gimnazjalnych. Nikt nie został zwycięzcą, bo nie takie są założenia Turnieju: wygrywają w nim wszyscy, którzy dzięki ciekawym grom edukacyjnym poznają przeszłość naszego /p>

GALERIA ZDJĘĆ


VII. KONKURS BANERÓW

12 lutego 2018 r. jury konkursowe w składzie: Bernadetta Gawąd, Paweł Korta, Paweł Lekki, Teofil Wojciechowski, Grzegorz Pałkowski i Ireneusz Sobas oceniła prace, nadesłane na III edycję konkursu graficznego „Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem tegorocznej edycji konkursu było wykonanie projektu bannera, nawiązującego tematycznie do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 1, a przeprowadziły go nauczycielki: Agnieszka Morawiec i Agnieszka Rachwał. Spośród 20 nadesłanych prac jury nagrodziła następujące:

I m - Oliwia Polkowska
II m – Kacper Siudak
III – Norbert Ścisło
Wyróżnienie otrzymał Oskar Gałązka.

Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej akademii w czwartek 1 marca na terenie ZS nr 1. Konkurs przeprowadzono pod patronatem Starosty Bocheńskiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty.