Drukuj
Kategoria: Obchody święta ŻW
Odsłony: 6546

I. OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - BOCHNIA 2017

Już po raz 7. mieszkańcy Bochni uczestniczyli w, przypadających na 1 marca, obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. w Bazylice św. Mikołaja.

W szczelnie wypełnionej wiernymi świątyni ustawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych, sporo oficjalnych delegacji, przybyło też wielu bochnian, którzy modlitwą zapragnęli wyrazić swoje przywiązanie do wartości, w imię których walczyli i ginęli Niezłomni. Koncelebrze przewodził proboszcz parafii, ks. Wojciech Gałda, a kazanie wygłosił ks. Tomasz Janik. Po zakończeniu nabożeństwa uformował się patriotyczny pochód, który przeszedł pod pomnik gen. Okulickiego. Uczestnicząca w pochodzie młodzież niosła okolicznościowy baner, dużą biało-czerwoną flagę i portrety bocheńskich Niezłomnych

Pod pomnikiem krótko przemawiali wicestarosta Józef Mroczek oraz przedstawiciel środowisk kombatanckich, dr. hab. Teofil Wojciechowski, który skupił się na przedstawieniu dysproporcji sił żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którym przyszło zmierzyć się nie tylko z rodzimymi organami bezpieczeństwa, ale przede wszystkim z potężnymi siłami Armii Czerwonej, Śmiersz-u i NKWD.

Na zakończenie uroczystości u stóp pomnika, przed którym wartę zaciągnęli rekonstruktorzy z SRH „Najemnicy Bocheńscy”, zostały złożone wiązanki kwiatów. Pochodziły od wicestarosty, komendantów powiatowych policji i straży pożarnej – Mariusza Dymury i Krzysztofa Kokoszki, delegacji władz miasta, którą stanowili burmistrz Stefan Kolawiński, przewodniczący Rady Miasta oraz radni z klubu PiS. Swoje wiązanki złożyli też przedstawiciele „Solidarności”, Stowarzyszenia Bochniaków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, asystentka wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko, asystent posła Włodzimierza Bernackiego oraz liczne delegacje szkół miejskich i powiatowych. Na zakończenie uroczystości oprawę pirotechniczną zaprezentowała patriotyczna młodzież, skandująca hasło „Cześć i chwała Bohaterom!”


II. BIEG TROPEM WILCZYM - BOCHNIA 2017

W niedzielę 26 lutego 2017 r. Bochnia była jednym z blisko 250 miast w Polsce (i nie tylko), w których rozgrywano V edycję Biegu Tropem Wilczym, poświęconego pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Biegacze w naszym mieście Wilczym Tropem pobiegli już trzeci raz i trzeci raz pokonywali symboliczne 1963 metry, nawiązujące do daty śmierci ostatniego Wyklętego, na terenie Parku Uzbornia, świetnie nadającego się do takich celów.

Biegnących osób było blisko 100, od kilkulatków po osoby w wieku dojrzałym. Wszyscy otrzymali bezpłatnie specjalne pakiety, zawierające m.in. okolicznościowe koszulki. Wszyscy też po zakończonym biegu zostali udekorowani medalami, które wręczali: obecny burmistrz Stefan Kolawiński i pierwszy burmistrz odrodzonego samorządu Teofil Wojciechowski.

Po zakończeniu Biegu Honorowego na start stawili się śmiałkowie, w liczbie 20, którzy mieli zmierzyć się z trasą Biegu Głównego, liczącego sobie 3,7 kilometra. Nie długość trasy była tu główną przeszkodą, ale różnica wzniesień, dochodząca do 35 metrów. Nie stanowiło to jednak większej przeszkody dla uczestników, którzy po około kwadransie stawili się w komplecie na mecie. Ten bieg, w przeciwieństwie do poprzedniego był punktowany i wśród pań zwyciężyła, z czasem 15 min. 49 sek. Gabriela Wolak, przed Iwoną Adamiec (16.01) i Anną Rosiek 916,31). Wśród panów, podobnie jak w zeszłym roku, zwyciężył duet braci Adama i Michała Rębilasów z czasem 12,28. Na miejscu trzecim uplasował się Adrian Barnaś z czasem 12,46. Zwycięzcy z rąk burmistrza odebrali okolicznościowe puchary.


III. KONKURS WIEDZY I PLASTYCZNY DEDYKOWANE WYKLĘTYM

Ile lat po wojnie zginął ostatni Wyklęty, ile więzień UB rozbiło powojenne podziemie, jak się nazywał dowódca AK, z którego rozkazu zabito kata Warszawy Franza Kutscherę, a który po wojnie został powieszony… za rzekomą współpracę z Niemcami – na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu wiedzy o żołnierzach Wyklętych, przeprowadzonego 1 marca na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni.

Konkurs został podzielony na 3 kategorie: dla uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Łącznie wzięło w nim udział 29 uczniów z 14 szkół z terenu całego powiatu. W swoich kategoriach najlepsze miejsca zajęli:

Szkoły podstawowe

1 m. ex-aequo – Paweł Jarosz (PSP Okulice), Maciej Wójcik (PSP 2 Bochnia), Karol Mucha (PSP Okulice);
2 m. – Katarzyna Więcek (PSP nr 2 Bochnia)

Gimnazja

1 m. – Dominik Zwierniak (Gimnazjum nr 1 Bochnia);
2 m. – Michał Nożkiewicz (Gimnazjum Rozdziele);
3 m. – Agnieszka Zwierniak (Gimnazjum Nr 1 Bochnia)

Szkoły ponadgimnazjalne

1 m. – Patryk Kącki (I LO Bochnia);
2 m. – Gabriela Wolak (I LO Bochnia);
3 m. – Gabriela Szydłowska (II LO Bochnia)

Równolegle trwało rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, ogłoszonego wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jury konkursowe nagrodziło następujących autorów:

Szkoły podstawowe

I m. ex-aequo - Kornel Stec (SP nr 1), Mariusz Stary (SP nr 2)
II m. ex-aequo – Monika Waśniowska (SP Okulice), Sara Nazimek ((SP Jodłówka)
III m. – Weronika Nyczkowska (SP Jodłówka)

Gimnazja

I m. ex-aequo – Dominik Zwierniak (Gimnazjum nr 1 Bochnia), Anita Kopeć (Gimnazjum Lipnica Murowana);
II m. – Joanna Mazurek (Gimnazjum Mikluszowice);
III m. – Ewelina Banaś (Gimnazjum Trzciana)

Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród w obu konkursach odbyło się w szkole w godzinach popołudniowych na uroczystej akademii, która rozpoczęła się od krótkiego programu artystycznego uczniów „Dwójki”. Po nim przybyli laureaci, a także laureaci gry miejskiej otrzymali, ufundowane przez Urząd Miasta i Starostwo, upominki. Akademię zakończył wykład dr. Michała Wenklara, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, poświęcony historii powojennego antykomunistycznego podziemia.


IV. DRUGI MIĘDZYSZKOLNY TURNIRJ GIER STRATEGICZNYCH

Nie tylko w poważnym nastroju, podczas akademii czy apelu poległych można zdobyć informacje na temat naszej niełatwej historii. W Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni już drugi rok z rzędu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozgrywany był Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych.

"Wojenna odyseja Antka Srebrnego" (obrońcy Grodna przed Sowietami w 1939 r., a później żołnierza gen. Andersa), "Alarm dla Warszawy 111" (obrona Warszawy we wrześniu 1939 r. widziana oczami pilota polskiego samolotu myśliwskiego), "Dywizjon 303" (czyli historia najsłynniejszej polskiej formacji lotniczej podczas II wojny światowej) czy wreszcie "Obrona Lwowa'39" to tylko kilka tytułów gier strategicznych, w które grali uczniowie podczas Turnieju. Kto chciał, mógł zmierzyć się z siermiężną rzeczywistością PRL-u, grając w kultową już "Kolejkę" czy "Reglamentację" - nazwy obu gier mówią chyba wszystko. W Turnieju wzięło udział łącznie 48 uczniów z siedmiu szkół podstawowych i gimnazjów:

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Matejki w Bochni,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Barbary w Bochni,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Jachowicza w Bochni,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni,
 • Gimnazjum nr 1 w Bochni,
 • Akademickie Gimnazjum w Bochni.
 • Celem Turnieju nie było wyłonienie zwycięzców, lecz dobra zabawa (tej nie brakowało) i zainteresowanie uczniów tematyką historyczną (co chyba też się udało). Żaden uczestnik Turnieju nie wyszedł z niego z gołymi rękami - dla każdego znalazła się nagroda.


  V. GRA MIEJSKA

  20 stycznia 1945 r. do Bochni wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Dla mieszkańców miasta zakończył się okres okupacji niemieckiej. Nie oznaczało to jednak początku wolności. Żołnierze radzieccy przynieśli ze sobą nową komunistyczną władzę, a samo zachowanie Sowietów również nie przypominało wyzwolenia, gdyż mnożyły się napady, grabieże i samowole dokonywane przez radzieckich sołdatów – tak zaczynał się scenariusz gry miejskiej, rozegranej 1 marca 2017 r. w Bochni z okazji narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Pomysłodawcą gry jest nauczyciel historii z Zespole Szkół nr 1, Marcin Kwiatek. Gra z powodzeniem zadebiutowała już w tamtym roku. W tym roku została rozbudowana o nowe elementy. Zgłoszone 4-osobowe zespoły miały wcielić się w rolę powojennych konspiratorów i wykonać szereg zadań, omijając zastawione pułapki Należało m.in. odnaleźć miejsce śmierci Marcina Samlickiego (zabitego w wypadku drogowym przez żołnierzy radzieckich) i napisać raport informujący o dacie i okolicznościach śmierci malarza.

  Inne zadanie polegało na sparaliżowaniu przygotowań do referendum poprzez wykradzenie dokumentacji przedreferendalnej z budynku b. Powiatowej Rady Narodowej, gdzie na śmiałków czekał milicyjny patrol, rewidujący każdego, kto wchodził do środka. W innym zadaniu należało odebrać od łącznika broń i dostarczyć na melinę. Ostatnie zadanie polegało na wejściu do b. budynku siedziby KP PPR (obecnie Miejski Dom Kultury) i powieleniu "pod przykrywką" materiałów propagandowych, ośmieszające władzę komunistyczną, a dotyczących wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1947 r. Materiały te następnie należało rozprowadzić wśród ludności obecnej w okolicach Rynku Głównego.

  Do gry zgłosiło się łącznie osiem zespołów, reprezentujących różne typy szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni, V Gimnazjum MCE, Gimnazjum w Łapczycy oraz ZS nr 1, 2 i 3 oraz I i II Liceum Ogólnokształcące. Rywalizacja była bardzo zacięta – wygrywał ten, kto wykonał wszystkie zadania w najkrótszym czasie - i w jej wyniku zwycięzcami zostały następujące zespoły:

  Kategoria: szkoły podstawowe i gimnazja

  1 m. – PSP nr 2 Bochnia (Laura Maciejowska, Gabriela Bartyzel, Jakub Capik, Iwo Wolnik, Tomasz Gardziel, opiekun Małgorzata Zgłobicka) - czas - 1 h 32 min.
  2 m. – V Gimnazjum MCE w Bochni (Paulina Kołodziej, Julia Grzesik, Piotr Dobranowski, Michał Białek, opiekun Piotr Górecki) - 1 h 59 min.
  3 m – Gimnazjum w Łapczycy (Wiktoria Pagacz, Agnieszka Oleksik, Ewelina Sala, Bartosz Tynka, opiekun: Danuta Cybura) - 2 h 21 min.

  Kategoria: szkoły ponadgimnazjalnep>

  1 m. – I liceum Ogólnokształcące w Bochni (Hubert Janik, Szymon Klejdysz, Dawid Chrzan, Filip Rudnik, opiekun: Jan Witek) - 1 h 32 min.
  div>
  2 m. – Zespół Szkół nr 2 w Bochni (Natalia Gałązka, Tomasz Janik, Mateusz Strojny, Adrian Kurpiński, opiekun: Konrad Sowa) - 1 h 44 min.
  div>
  3 m. – II Liceum Ogólnokształcące w Bochni (Jakub Machaj, Wiktor Nagrodzki, Kacper Sądel, Jakub Polański, opiekun: Katarzyna Rzepecka) - 1 h 51 min.

  VI.DEBATA OKSFORDZKA O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

  „Walka Żołnierzy Wyklętych miała sens” – tak brzmiał tytuł debaty oksfordzkiej, przeprowadzonej 1 marca 2017 r. w Zespole Szkół nr 1 w Bochni pomiędzy reprezentacja tej szkoły a reprezentacją I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Gospodarzy reprezentował 4-osobowy zespół w składzie: Weronika Wrona, Piotr Maciejowski, Paweł Struzik i Mateusz Leśniak, których przygotowywał nauczyciel historii Marcin Kwiatek (jednocześnie pomysłodawca debaty), natomiast drużyna ich adwersarzy z I LO wystąpiła w składzie: Szymon Klejdysz, Dawid Chrzan, Filip Rudnik i Hubert Janik. Marszałkiem (moderatorem) debaty był nauczyciel I LO, Jan Witek.

  Tezy, zawartej w tytule debaty, broniła drużyna z I LO, natomiast reprezentanci „Mechanika” starali się ją obalić. Osią sporu stała się interpretacja słowa „sens”, jaki swej walce starali się nadać żołnierze antykomunistycznego podziemia zbrojnego.Młodzi ludzie z obu szkół wykazali się sporą wiedzą na temat spraw, o których debatowali, a także umiejętnością argumentacji i obrony swych racji. Trzyosobowe jury, które stanowili: Agnieszka Gicala – kierownik bocheńskiego Oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, Grzegorz Jeżowski – kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Ireneusz Sobas ze Starostwa Powiatowego w Bochni miało trudny orzech do zgryzienia, czego wynikiem był niejednomyślny werdykt, dający zwycięstwo w debacie drużynie z I LO.

  Sama debata została poprzedzona programem artystycznym w wykonaniu uczniów „Mechanika”, przygotowanych przez nauczycielkę tej szkoły, Agnieszkę Morawiec, osnutym na bazie rozkazu gen. Okulickiego, rozwiązującego szeregi AK oraz wykładem Grzegorza Jeżowskiego, zatytułowanym ”Krakowscy Wyklęci”.


  VII.KONKURS NA LOGO UPAMIĘTNIAJĄCE WYKLĘTYCH

  Bardzo oryginalny pomysł na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych powstał w Zespole Szkół nr 1 (popularny „Mechanik”). Mianowicie wśród uczniów klasy o profilu technik procesów graficznych ogłoszono konkurs na opracowanie autorskiego loga, nawiązującego tematycznie do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Spośród nadesłanych prac jury konkursowe, złożone z nauczycielek szkoły: Agnieszki Morawiec i Agnieszki Rachwał wyłoniło następujących laureatów:

  1 m. - Dorian Turek,
  2 m. – Tomasz Pawełek,
  3 m. – Rafał Rudnik.

  Przyznano też dwa wyróżnienia, otrzymali je Damian Łącki i Paulina Mączka.