Drukuj
Kategoria: Obchody święta ŻW
Odsłony: 5527

I. OBCHODY ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - BOCHNIA 2016

Wieczorem 1 marca 2016 r. w Bazylice św. mikołaja w Bochni została odprawiona msza św. koncelebrowana w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Koncelebrze przewodniczył proboszcz ks. dr Wojciech Gałda, a kazanie wygłosił ks. Tomasz Garwol, który skupił się na motywach ideowych wyborów, jakich dokonywali Wyklęci, decydując się na często straceńczą walkę. Przekonywał, że zamykały się one w swoistej triadzie Bóg-Honor-Ojczyzna, która była ich drogowskazem w walce o niepodległość Polski. Zarówno wtedy jak i teraz była ona zaciekle zwalczana przez wrogów. Wcześniej starano się ją wyrwać z serc Polaków brutalną przemocą, obecnie usiłując przekonywać, że stanowi ona rzekome zagrożenie dla rozwoju kraju, gdyż nazywana jest fundamentalizmem religijno-etyczno-nacjonalistycznym. Po zakończeniu mszy jej uczestnicy, poprzedzani ośmioma pocztami sztandarowymi komisji zakładowych "Solidarności", Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz szkół z terenu Bochni i Łapanowa, przeszli przy porywistym wietrze i zacinającym śniegu pod pomnik gen. Okulickiego.

          Na czele ok. 200-osobowego pochodu szli młodzi ludzie z okolicznościowym banerem i flagami w barwach narodowych. Pod pomnikiem okolicznościowe przemówienia wygłosili: poseł na sejm RP Włodzimierz Bernacki, burmistrz Stefan Kolawiński oraz były burmistrz, a obecnie radny miejski Bogdan Kosturkiewicz. Ich wypowiedzi koncentrowały się wokół odzyskiwania pamięci o Wyklętych oraz ich wkładzie w zachowanie tożsamości narodowej. Ostatnia częścią uroczystości była ceremonia składania kwiatów u stóp pomnika, przed którym wartę honorową zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH "Najemnicy Bocheńscy". Wiązanki złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków, władz miasta z burmistrzem na czele i powiatu z wicestarostą Józefem Mroczkiem, poseł Bernacki, delegacja ŚZŻAK, "Solidarność", radni miejscy z klubu PiS, delegacje szkół podstawowych, gimnazjów nr 1 i 2 oraz Gimnazjum Akademickiego.


II BIEG TROPEM WILCZYM

W samo południe w niedzielę 28 lutego w Parku Rodzinnym Uzbornia rozpoczęła się bocheńska edycja największej imprezy biegowej w kraju – „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, niosąca sportowe przesłanie, ale też przypominająca o ważnych kartach historii w naszym kraju. Bochnia była jednym ze 180 punktów na mapie Polski (i nie tylko), gdzie 42 tysiące biegaczy uczciło pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę z komunistami. Tegoroczna frekwencja była dużo wyższa niż roku temu – na starcie stawiło się blisko 100 biegaczy, którzy do przebiegnięcia mieli dwie trasy: Honorową, o długości 1963 metry, na odcinku plaskiem i Bieg Główny, liczący 3700 metrów, który wytyczono stromymi stokami Parku. Uczestnikami byli mieszkańcy prawie całego powiatu (byli mieszkańcy Bochni, ale też Rzezawy, Baczkowa, Proszówek, Sobolowa, Jodłówki, Nowego Wiśnicza, czy Rzezawy) a także mieszkańcy ościennego powiatu brzeskiego. Każdy otrzymał pakiet startowy, w którym była m.in. okolicznościowa koszulka, a wszyscy uczestnicy Biegu Honorowego otrzymali po jego zakończeniu okolicznościowe medale. W Biegi Głównym uczestniczyło ok. 30 biegaczy. Wśród mężczyzn triumfowali bracia Michał i Adam Rębilasowie z Nowego Wiśnicza z czasem 15 min. 15 sekund, a wśród pań zwyciężyła uczennica SP nr 5 Maria Put z wynikiem 18 minut 38 sekund, Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary, które wręczali przewodniczący Rady Miasta Jan Balicki i burmistrz miasta Stefan Kolawiński.


III UCZCILI NIEZŁOMNYCH TURNIEJEM GIER PLANSZOWYCH

1 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 Bochni, z inicjatywy jej dyrektora, Zbigniewa Solaka, odbył się I Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych, zorganizowany z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaproszenie do Turnieju przyjęło aż 58 młodych ludzi, którzy mieli okazję wcielić się w rolę obrońców polskiego nieba we wrześniu 1939 roku, wziąć udział w Bitwie o Anglię w 1940 roku, zdobywać Monte Cassino i przeżywać inne fragmenty z drugowojennej historii. Niespodziewanie jednak największym wzięciem cieszyły się gry, nawiązujące do okresu późnego PRL, jak np. kultowa już "Kolejka", gdzie można było stoczyć heroiczny bój o zdobycie… papieru toaletowego. Wszyscy gracze otrzymali okolicznościowe upominki.


IV KONKURS WIEDZY

Dlaczego przez długie lata bocheński Pomnik „Poległym za Wolność 1914-20” nazywano "Pomnikiem Milicjanta" albo ile lat po wojnie zginął ostatni Niezłomny – na te i kilkanaście innych, trudnych pytań w zakresie tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi odpowiadało 19 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bocheńskiego - uczestników finału konkursu wiedzy, przeprowadzonego 29 lutego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przystąpili do finału jako ostatni – po uczniach szkół podstawowych i gimnazjów. W ciągu 30 minut musieli odpowiedzieć na 21 pytań z tematyki praktycznie nieobecnej w szkolnych programach nauczania. Najlepiej opanował tę wiedzę Stanisław Kasiński z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, który wyprzedził swego szkolnego kolegę Huberta Janika i ucznia Zespołu Szkół nr 2 – Kacpra Bożyńskiego. Zwycięzcami wśród uczniów szkół podstawowych zostali ex-aequo Paweł Jarosz (SP Okulice) i Anna Kawalec (SP nr 5 w Bochni), trzecie miejsce zajął Max Śleziak (SP nr 2 w Bochni). W kategorii gimnazjów bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bochni, którzy zajęli wszystkie 3 punktowane miejsca. Wygrał Dominik Zwierniak przed Filipem Rzepeckim i Agnieszką Zwierniak. W konkursach wszystkich trzech szczebli łącznie wzięło udział 39 uczniów.


V GRA TERENOWA ŚLADAMI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

1 marca 2016 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się, zorganizowana przez Zespół Szkół nr 1 w Bochni, gra terenowa "Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni". Drużyny, reprezentujące 6 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bocheńskiego (I i II Liceum Ogólnokształcące, zespoły szkół nr 1, 2 i 3 oraz Zespół Szkół z Łapanowa) wcieliły się w rolę oddziałów podziemia i podjęły walkę z komunistyczną propagandą, nawołującą do głosowania "3 x tak" w referendum ludowym. Uczestnicy wykonywali również inne konspiracyjne zadania, m.in. fotografowanie budynku - siedziby PPR, poinformowanie działacza WiN-u w Bochni, Feliksa Kornasia o grożącym mu aresztowaniu przez UB, czy odnalezienie informacji na temat liczby mieszkańców Bochni, uprawnionych do głosowania w referendum ludowym. W grze zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół nr 3 w Bochni, II miejsce zajęło I LO, a III przypadło Zespołowi Szkół nr 1. Gra powstała dzięki pomocy Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Bochni, Komendzie Powiatowej Policji w Bochni, oraz grupom rekonstrukcyjnym: Najemnicy Bocheńscy i Per Saecula.