Drukuj
Kategoria: Kalendarium
Odsłony: 7551

STYCZEŃ 1947

3 I – w trakcie ataku oddziału „Salwy” na lokal obwodowej komisji wyborczej w Nowym Wiśniczu uprowadzono członka tej komisji – Wiesława Rudkę. W strzelaninie, jaka wywiązała się następnie z ochraniającymi lokal milicjantami zginął Władysław Broniszewski.

7 I – w Cichawie, w bliżej nieustalonych okolicznościach, w walce z ludźmi „Salwy”, zginął sierżant KBW Jan Łukasik.

19 I - w czasie pościgu za „salwowcami” w Łapanowie ranny został kpt. Pułaciński, dowódca grupy operacyjnej WP, a jeden z jego podkomendnych, plut. Franciszek Jawor, zginął na miejscu.

LUTY 1947

Luty - zabito, podejrzewanego o kontakty z UB, Mieczysława Włosińskiego z Zegartowic. Wyrok wykonali ludzie „Salwy”.

21 II - zaatakowano stację kolejową w Bobowej, gdzie spodziewano się znaleźć większą ilość gotówki. Pieniędzy jednak nie było. Wycofujący się członkowie oddziału „Salwy” zerwali połączenia telefoniczne.

MARZEC 1947

2 III – atak „salwowców” na stację PKP w Podłężu. Przebywali wtedy w niej dwaj żołnierze WP i nieumundurowany pracownik Informacji Wojskowej, któremu udało się zbiec z terenu dworca i zawiadomić przebywającą w Niepołomicach grupę operacyjną KBW-UB. W czasie nieudanego pościgu za partyzantami zginął jeden z żołnierzy.

marzec - w PUBP Bochnia ujawniają się członkowie grupy „Iskry”, którzy jednak po krótkim czasie ponownie schodzą po podziemia.

14-20 III – przed PUBP Bochnia ujawnia się cały oddział „Salwy”.

MAJ 1947

28 V – krakowska UB aresztuje Mariana Pajdaka.

SIERPIEŃ 1947

Sierpień - w Kłaju „Salwa” spotkał się z kilkoma dawnymi podkomendnymi i razem postanowili stworzył oddział, który będzie kontynuował działalność zbrojną. Oddział liczył już tylko siedmiu ludzi: Dubaniowski, Eugeniusz Gałat „Sęp” (zastępca dowódcy), Władysław Migdał „Ordon”, Józef Garścia „Zryw”, Zdzisław Konieczny „Zębaty”, Kazimierz Trzecki „Ostoja” i Władysław Niemiec „Grab”.

WRZESIEŃ 1947

wrzesień – Józef Mika „Leszek”, ujawniony w marcu przed UB zastępca „Salwy” ponownie schodzi do podziemia i organizuje nową grupę zbrojną. Przyłączają się do niego Emil Przeciszewski „Zryw”, Tadeusz Lenart, Franciszek Mróz „Bóbr” i Augustyn Kapera „Klimek”.

10 IX – w tzw. „procesie Niepokólczyckiego” (II zarządu Głównego WiN) Jan Kot otrzymuje wyrok śmierci, zamieniony później na dożywotnie więzienie.


16 IX – atak „Salwy” na majątek państwowy w Tymbarku.

22 IX – w starciu z grupą „Salwy” w Rajbrocie zostaje ranny funkcjonariusz UB w Bochni Mieczysław Gutowski.

26 IX – oddziałek „Salwy” zatrzymuje się we wsi Ruda Kameralna k/Zakliczyna.

27 IX – dwóch ludzi od „Salwy” rekwiruje od pracowników Spółdzielni Rolniczo-Handlowej z Nowego Sącza większą sumę pieniędzy. Wezwana brzeska milicja i UB urządzają obławę na członków grupy. W wyniku strzelaniny ginie Dubaniowski, reszcie jego ludziom udaje się uciec.

27 IX – grupa Miki wykonuje wyrok na PPR-wcu Andrzeju Koniecznym z Poznachowic Górnych w powiecie myślenickim.

PAŻDZIERNIK 1947

23 X - ludzie z grupy „Iskry” atakują Spółdzielnię Rolniczo-Handlową w Rybiu Nowym (gm. Tymbark), skąd zabrano towar i gotówkę na sumę 200 tys. zł.

LISTOPAD 1947

2 XI – czterej ludzie z grupy „Salwy” (Konieczny, Migdał, Garścia i Gałat – nowy dowódca) najpierw rozbrajają milicjanta, z później atakują grupę członków ZMW „Wici” z Bochni, którzy w Kłaju wystawiali sztukę propagandową dla mieszkańców tej miejscowości. Od kul zginął Jan Kołodziej, a jedna osoba została ranna.

15 XI – grupa Gałata zastrzeliła w Gawłówku członka ORMO i PPR Józefa Madeja.

16 XI - w Gruszowie z rąk ludzi „Leszka” ginie Bolesław Kamionka.

17 XI - w Woli Batorskiej ludzie Gałata rozbroili milicjanta Jana Biernata.

20 XI – w wyniku agenturalnego doniesienia bocheńskie UB przeprowadziło w Kłaju zasadzkę na grupę Gałata. W wyniku walki zginął Konieczny, a ranny Gałat dostał się w ręce UB.

GRUDZIEŃ 1947

7 XII - podczas kolejnej akcji UB w Kłaju aresztowany został Władysław Migdał, a otoczony Józef Garścia popełnił samobójstwo.

12 XII – krakowska UB aresztuje kolejnego członka grupy „Salwy” - Stanisława Trzeckiego.

14 XII - zabito w Zręczycach Stanisława Chruściela, byłego członka oddziału „Salwy”, podejrzewanego przez Mikę o donoszenie na UB o ruchach jego grupy.