16-07-1926 r. – w Warszawie urodził się por. Aleksander Życiński ps. „Wilczur”

W 1940 r. nawiązał kontakt z ugrupowaniem Jana Piwnika ps. „Ponurego”. Od lipca 1944 w oddziale płk Antoniego Szackiego-Dąbrowskiego ps. „Bohun”. W grudniu 1944 r. złapany w ulicznej łapance i wysłany do obozu pracy do Niemiec, skąd uciekł do PSZ na Zachodzie. Po przeszkoleniu w maju 1945 r. wylądował na Słowacji i przedostał się na Kielecczyznę. Aresztowany 26.07.1945 w okolicach Buska Zdroju, skazany na 7 lat więzienia i uwięziony we Wronkach. Po zwolnieniu w 1947 r. wrócił do Suchedniowa gdzie tworzył struktury WiN. 7.05.1948 r. ponownie aresztowany. 31.07.1948 r. skazany na trzykrotną karę śmierci. 24.09.1948 r. został zamordowany w lesie koło Zgórska. Ciała nigdy nie znaleziono. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

16-07-1945 r. – aresztowany został por. Franciszek Krawczykowski ps. „Adamczyk”

Urodził się 29.09.1906 r. Od 1941 r. w konspiracji. Od 1943 r. pełnił służbę w Centrali Służby Wywiadowczej Dowództwa NSZ. W 1944 r. został mianowany szefem Oddziału II Okręgu Częstochowa NSZ. Od 1945 r. pełnił funkcję szefa II Wydziału Okręgu Poznań NSZ. Aresztowany. Skazany na 10 lat więzienia. Karę zmieniono na 5 lat. Zwolniony w marcu 1947 r. Ponownie aresztowany w maju 1949 r. Skazany 12.07.1951 r. na karę śmierci. Zamordowany 1.07.1952 r.

17-07-1895 r. – urodził się Wincenty Rutkowski ps. „Haszysz”

Walczył w powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. W konspiracji od listopada 1939 r. Dowodził oddziałami partyzanckimi w akcji „Burza”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej był ścigany przez sowieckie spec służby. W sierpniu 1945 r. był pierwszym organizatorem Rejonu Południowego WiN. Zagrożony aresztowaniem skierowany na Górny Śląsk. Wydawał biuletyn „Orzeł Biały” i pismo „Niezawisłość”. Aresztowany 10.12.1947 r. Skazany na 15 lat więzienia. Zmarł w więzieniu 21.07.1953 r. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari

17-07-1943 r. - Komendantem Głównym Armii Krajowej został gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór”

Urodził się 1 czerwca 1895 r. w Chorobrowie. W 1913 r. po gimnazjum rozpoczął służbę w wojsku austriackim. W I wojnie walczył na frontach: rosyjskim i włoskim. Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Walczył z Ukraińcami i bolszewikami. Po wojnie żołnierz zawodowy. Uczestnik igrzysk olimpijskich w 1924 r. w Paryżu (jeździectwo). Uczestnik kampanii we wrześniu 1939 r. Od 1940 r. kierował Organizacją Wojskową w Krakowie, która weszła w skład Związku Walki Zbrojnej. 17 lipca 1943 r. został Komendantem Głównym Armii Krajowej. Wydał rozkaz rozpoczęcia powstania w Warszawie. Od 5 października 1944 r. w obozie jenieckim, został uwolniony w kwietniu 1945 r. 2 lipca 1947 r. Prezydent RP mianował go premierem rządu, którym kierował do 7 kwietnia 1949 r. Zmarł 24 sierpnia 1966 r. w Buckley w Wielkiej Brytanii. Pochowany w Londynie.

Użytkowników:
1
Artykułów:
62
Odsłon artykułów:
695326
Copyright © 2019 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.