10-07--1912 r. – urodził się Michał Gujda ps. „Niedźwiedź”

Przed wojną w Policji Państwowej. W czasie okupacji w ZWZ-AK. Z rozkazu swojego konspiracyjnego dowódcy w latach 1941-44 pracował w policji granatowej. Po wkroczeniu sowietów we wrześniu 1944 r. zmobilizowany do WP. Od października 1945 r. do lipca 1947 r. dowódca kompanii pontonowej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Aresztowany w styczniu 1950 r. 30.05.1950 r. skazany na karę śmierci. Pomimo skargi rewizyjnej sąd utrzymał wyrok. Zamordowany 27.07.1950 r.

11-07-1943 r. - kulminacja rzezi wołyńskiej. Tak zwana krwawa niedziela pochłonęła ok. 10 tys. ofiar, w tym m.in. poeta Zygmunt Jan Rumel ps. „Mały”, „Krzysztof Poręba”

Urodził się 22 lutego 1915 r. w Petersburgu. Absolwent Liceum Krzemienieckiego i Uniwersytetu Warszawskiego (polonistyka). Aktywny w Wołyńskim Związku Młodzieży Wiejskiej. Pisywał do lokalnych, wołyńskich gazet. Uczestnik wojny 1939 r., zwolniony z sowieckiej niewoli. Od początku aktywny w ruchu konspiracyjnym, początkowo ludowym, a od 1940 r. w Związku Walki Zbrojnej. W 1941 r. zagrożony aresztowaniem uciekł do Warszawy. Od 1943 r. dowódca okręgu wołyńskiego Batalionów Chłopskich. 10 lipca 1943 r. udał się do miejscowości Kustycze na rozmowy z szefostwem UPA na Wołyniu, mające na celu zaprzestanie mordów ludności polskiej. Zabity w nocy z 10 na 11 lipca.

-1948 r. – aresztowany został Henryk Urbanowicz ps. „Zabawa”

Urodził się 20.04.1926 r. Od początku okupacji w konspiracyjnym harcerstwie. Od 16.06.1944 r. odbywał staż bojowy młodszych dowódców w III Wileńskiej Brygadzie AK. Uczestniczył w szturmie na Wilno. 17.07.1944 r. zbiegł z kolumny jeńców NKWD i powrócił do konspiracji. Zagrożony aresztowaniem przeszedł do oddziału AK, działającego w Puszczy Rudnickiej. 14.04.1946 r. wstąpił do V Wileńskiej Brygady AK. Aresztowany. Skazany został na śmierć 31.01.1949 r. Zamordowany 6.05.1949 r.

12-07-1951 r. – na karę śmierci skazany zostaje po r. Franciszek Krawczykowski ps. „Adamczyk”

Urodził się 29.09.1906 r. Od 1941 r. w konspiracji. Od 1943 r. popełnił służbę w Centrali Służby Wywiadowczej Dowództwa NSZ. W 1944 r. został mianowany szefem Oddziału II Okręgu Częstochowa NSZ. Od 1945 r. pełnił funkcję szefa II Wydziału Okręgu Poznań NSZ. Aresztowany 16.07.1945 r. Skazany na 10 lat więzienia. Karę zmieniono na 5 lat. Zwolniony w marcu 1947 r. Ponownie aresztowany w maju 1949 r. Skazany na karę śmierci. Zamordowany 1.07.1952 r.

Użytkowników:
1
Artykułów:
62
Odsłon artykułów:
696105
Copyright © 2019 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.