28-07-1948 r. – na 7 lat więzienia skazany został Mieczysław Huchla ps. „Wilbik”.

Urodził się 29.12.1920 r. Podczas okupacji hitlerowskiej żołnierz ZWZ-AK. 3.07.1944 r. aresztowany przez gestapo, odbity przez grupę bojową Kedywu. Od września 1944 r. dowódca placówki AK, następnie Delegatury Sił Zbrojnych. Wiosną 1945 r. zagrożony aresztowaniem wyjechał do Krakowa. W latach 1945-48 w szeregach WiN. Skazany na 7 lat więzienia. W listopadzie 1948 r. przewieziony do aresztu PUBP w Rzeszowie. 6.11.1948 r. podczas ucieczki ciężko ranny. 8.07.1949 r. skazany na dodatkowe 5 lat więzienia. Po wyjściu na wolność w 1955 r. wyjechał do Wrocławia. Zmarł 14.09.2010 r.

29-07-1947 r. – na 6-krotną karę śmierci skazany został Karol Kostecki ps. „Kis”

Urodził się 27.02.1917 r. Po kapitulacji w 1939 r. trafił do niewoli. Uciekł w styczniu 1940 r. Aresztowany przez NKWD i osadzony we Lwowie. Po wyjściu na wolność w październiku 1940 r. nawiązał współpracę z ZWZ we Lwowie. Przeniósł się do Warszawy. Tworzył struktury konspiracyjne. Uczestniczył w akcji „Burza”. Aresztowany 07.01.1947 r. przez UB. Skazany na 6-krotną karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii na 15 lat więzienia. 16.08.1957 r. zwolniony z więzienia. 16.09.1992 r. sąd w Rzeszowie unieważnił wyrok z 1947 r. Zmarł 14.01.1998

29-07-1949 r. – aresztowany został gen. Bolesław Ostrowski ps. „Nieczuja”.

Urodził się 29.09.1907 r. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Od października 1939 r. współtwórca i komendant Lwowskiej Organizacji Wojskowej. Od 1941 r. w Krakowie. Organizował m.in. kursy oficerskie. Ujawnił się w październiku 1945 r. Aresztowany i skazany na karę śmierci 30.05.1953 r., zamienioną na dożywocie. Z więzienia wyszedł jesienią 1956 r. Zmarł w Elblągu 13.07.2008 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari kl. V. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem AK.

31-07-1944 r. – Franciszek Rekucki ps. „Podgóra” został komendantem okręgu Lwów AK

Urodził się w Volosca 06.06.1895 r. Od 1914 r. żołnierz Legionów Polskich. Od 1918 r. w Legii Akademickiej WP. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Zbiegł z niewoli niemieckiej. Od 1940 r. w ZWZ w Krakowie. Od 1944 r. zastępca komendanta Okręgu Lwów AK. Po akcji „Burza” ujawnił się przed Sowietami. We wrześniu ewakuował się za San i stanął na czele oddziałów leśnych Obszaru Lwowskiego „Warta”. Po demobilizacji zamieszkał w Sopocie. Od września 1945 r. organizował struktury konspiracji WiN w Jeleniej Górze. Kierownik okręgu „Zachód” WiN. W listopadzie 1945 r. zakończył konspirację i zamieszkał w Krakowie. Nigdy nie został rozszyfrowany przez bezpiekę. Zmarł 20.03.1972 r. w Krakowie. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Użytkowników:
6
Artykułów:
64
Odsłon artykułów:
768574
Copyright © 2020 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.