30-06-1946 r. – zginął Józef Kubiak ps. „Paweł”

Urodził się 16.03.1912 r. Podczas okupacji niemieckiej szef łączności Obwodu Łęczyca AK. Wiosną 1945 r. aresztowany przez UB. Zbiegł z aresztu i wspólnie z M. Guligowskim „Hajotą” podjął się odbudowy lokalnych struktur AK. W lipcu 1945 r. był współorganizatorem Grupy Egzekucyjnej „Błyskawica”. Bezpieka zlikwidowała grupę we wrześniu 1945 r. W grudniu reaktywował grupę. Brał udział w wielu akcjach. W kwietniu 1946 r. podporządkował się Konspiracyjnemu Wojsku Polskiemu. Zginął w zasadzce zorganizowanej przez Informację Wojskową w Psarach. Miejsce pochówku nieznane.

30-06-1948 r. – w Osielcu został aresztowany Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”

Urodził się 03.12.1910 r. w Stryju. Walczył w Wileńskiej Brygadzie Kawalerii w 1939 r. 27.09.1939 r. trafił do niewoli sowieckiej, z której uciekł. W 1940 r. rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1943 r. został skierowany do oddziału partyzanckiego „Kmicica” który został rozbity przez sowiecką partyzantkę. Z niedobitków oddziału zorganizował V Wileńską Brygadę AK. Została ona częściowo rozbrojona przez Armię Czerwoną w Puszczy Grodzieńskiej 23.07.1944 r. Przedarł się do Polski, gdzie odtworzył Brygadę. 2.11.1950 r. skazany na śmierć wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie. Zamordowany w więzieniu 8.02.1951 r. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V; pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

30-06-1948 r. – aresztowana zostaje ppor. Lidia Lwow ps. „Lala”

Urodziła się 14.11.1920 r. Od 12.08.1943 r. sanitariuszka w oddziale „Kmicica”, następnie w V Wileńskiej Brygadzie AK. Po rozwiązaniu V Brygady, przedostała się na tereny Białostockiego Okręgu AK. Szlak bojowy zakończyła z „Łupaszką”. Ukrywała się. Aresztowana i skazana 2.11.1950 r. na dożywocie. W 1956 r. wyszła z więzienia. Rok później resztę kary anulowano

30-06-1960 r. – w Waszyngtonie zmarł gen. Antoni Chruściel ps. „Monter”

Od 1941 komendant Okręgu Warszawa-Miasto AK, którym dowodził w czasie Powstania Warszawskiego, później dowódca Warszawskiego Korpusu AK, od lipca 1945 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) oraz szefa Głównej Komisji Likwidacyjnej PSZ, od marca 1947 członek Rady Naczelnej Koła AK.

Użytkowników:
1
Artykułów:
62
Odsłon artykułów:
701349
Copyright © 2019 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.