02-04-1925 r. – w Brześciu urodził się Czesław Hołub ps. „Huczny”.

Od 1939 r. członek Szarych Szeregów, żołnierz ZWZ, później AK. 18.01.1943 r. uczestnik akcji odbicia więźniów z więzienia gestapo w Pińsku. Od 1945 r. w AK Obywatelskiej na Podlasiu. Aresztowany 18.12.1946 r. 31.05.1947 r. skazany wyrokiem WSR w Olsztynie na karę śmierci, zmienioną na mocy amnestii na 15 lat więzienia. Zwolniony w 1956 r. Inwigilowany przez UB i SB do 1988 r. Współorganizator strajków w grudniu 1970, w sierpniu 1980 i grudniu 1981r. Odznaczony Krzyżem Semper Fidelis, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Pro Memoria, Krzyżem WiN, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

02-04-1940 r. - Stanisław Kopański został wyznaczony przez Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego na dowódcę Brygady Strzelców Karpackich.

We wrześniu 1939 na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza. Po klęsce wrześniowej przedostał się na zachód. W Armii Polskiej we Francji był początkowo dowódcą Broni Pancernych.Wyznaczony przez Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego na dowódcę Brygady Strzelców Karpackich.Po kapitulacji Francji mimo próby internowania Brygady, zdołał przeprowadzić zwarty oddział do Palestyny pod dowództwo brytyjskie. 6 września 1940 mianowany został generałem brygady. Pod jego dowództwem brygada uczestniczyła w kampaniach północnoafrykańskich 1941—1942 (Tobruk, Bardia, El Gazala) zyskując uznanie sprzymierzonych. Po reorganizacji brygady w 1942 stanął na czele 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W 1943, w następstwie katastrofy gibraltarskiej, przejął funkcję szefa Sztabu Naczelnego Wodza i pełnił ją do 1947.

02-04-1952 r. – zamordowany został sierż. Józef Marcinkowski ps. „Andrzej”.

Urodził się 14.02.1900 r. W wieku 16 lat wstąpił ochotniczo do WP. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. trafił do niewoli sowieckiej, z której uciekł i wstąpił do konspiracji. Przeprowadził wiele akcji bojowych. Uczestnik akcji „Burza”. Rozwiązał swój oddział. Ujawnił się w 1947 r. W 1950 r. utworzył Samoobronę Ziemi Mazowieckiej. 7.11.1950 r. organizacja została rozbita a on sam aresztowany. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.

02-04-1955 r. – na wolność wyszedł Zdzisław Zieleń ps. „Orlik”.

Urodził się 12.06.1926 r. Od 1941 r. w wileńskich Szarych Szeregach. W styczniu 1946 r. w Gdańsku nawiązał kontakt z „Łupaszką”. Działał w patrolu dywersyjnym. W latach 1946-48 utrzymywał kontakt z konspiracją wileńską. Aresztowany przez bezpiekę 08.07.1948 r. Skazany na łączną karę 12 lat więzienia 27.10.1949 r. Zwolniony warunkowo w marcu 1954 r. Zmarł 27.03.1987 r. w Gdańsku. W 1991 r. Sąd Wojewódzki w Gdańsku unieważnił wyrok. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska i Krzyżem Armii Krajowej.

Użytkowników:
1
Artykułów:
62
Odsłon artykułów:
716379
Copyright © 2019 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.