15-03-1947 r. - na 10 lat więzienia skazany zostaje Marian Warda ps.Polakowski

Urodził się w 1912 r. Walczył w wojnie obronnej. W latach 1940-42 oficer łączności Obwodu ZWZ Puławy. W okresie 1942-44 dowodził stałym oddziałem leśnym na Zamojszczyźnie. Dowodził akcją na obóz bezpieki w Błudku. Aresztowany 03.08.1946 r. Skazany na 10 lat więzienia. Wyszedł na wolność 3.08.1953 r. Zmarł 26.09.2007 r.

15-03-1948 r. - rtm. Witold Pilecki zostaje skazany na śmierć

W latach 1918-03-1920 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. walczył w kawalerii 19 i 49 DP. Od 1939 r. w Tajnej Armii Polskiej. We wrześniu 1940 r. dał się schwytać Niemcom i trafił do obozu w Oświęcimiu. Organizował konspirację więźniów i ucieczki z obozu. W kwietniu 1943 r. sam uciekł. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był jeńcem obozu w Murnau. Aresztowany przez UB 8 maja 1947 r. Zamordowany w więzieniu mokotowskim 25.05.1948 r

16-03-1912 r.- urodził się Józef Kubiak ps. Paweł

12-03-1910r.Podczas okupacji niemieckiej szef łączności Obwodu Łęczyca AK. Wiosną 1945 r. aresztowany przez UB. Zbiegł z aresztu i wspólnie z M. Guligowskim Hajotą podjął się odbudowy AK. W lipcu 1945 r. był współorganizatorem Grupy Egzekucyjnej Błyskawica. Bezpieka zlikwidowała grupę we wrześniu 1945 r. W grudniu reaktywował grupę. Brał udział w wielu akcjach. W kwietniu 1946 r. podporządkował się Konspiracyjnemu Wojsku Polskiemu. Zginął 30.06.1946 r. w zasadzce zorganizowanej przez Informację Wojskową w Psarach. Miejsce pochówku nieznane

16-03-1943 r. - gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz został zastępcą dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie gen. dywizji Władysława Andersa

Podczas kampanii wrześniowej od 11 września dowodził grupą operacyjną swojego imienia (15 i 27 DP) w składzie Armii "Pomorze" i wraz z nią uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Po kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 generał stanął na czele organizacji wojskowej –Służby Zwycięstwu Polski, która była pierwszą organizacją konspiracyjną w okupowanej Polsce. Po utworzeniu Związku Walki Zbrojnej – ZWZ został komendantem Obszaru nr 3 Lwów. W marcu 1940 został aresztowany przez funkcjonariuszy NKWD podczas próby przekroczenia granicy niemiecko-radzieckiej pod fałszywym nazwiskiem. 16 marca 1943 został zastępcą dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie, generała dywizji Władysława Andersa. Do 31 grudnia 1946 przebywał w Dowództwie 2 Korpusu Polskiego, a następnie Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pracował zawodowo jako robotnik w fabryce sprzętu radiowego. Od 1954 był Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych i ministrem obrony narodowej w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Użytkowników:
1
Artykułów:
62
Odsłon artykułów:
695283
Copyright © 2019 Bocheńscy Żołnierze Wyklęci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.